Czytaj wydarzenia: 2013 r. :: 2011 r.
 Czwartkowe spotkanie 
Czwartkowe spotkanie z Mirosławą Niewińską

11 października o godz. 14 odbyło się w ramach DKK spotkanie z Mirosławą Niewińską, psychologiem i socjologiem z wykształcenia, poetką i malarką z potrzeby duszy. Nasz gość mieszka i pracuje we Francji, ale sercem wraca na Podlasie, do miejsc, gdzie się urodziła i wychowała. Przestrzegała młodzież przed emigracją, bo koszty emocjonalne są bardzo duże, mówiła o dumie z bycia Polką, a nawet szerzej Słowianką. Jej twórczość została doceniona we Francji, prezentowano jej dorobek w pismach literackich. Młodzież zmierzyła się z czytaniem poezji w języku francuskim -jeszcze trochę przed nimi, ale niektórzy uczą się tego języka i mogli posłuchać mistrzyni słowa w obu językach.

Najlepiej mówi o Niej jej poezja, oto fragment z tomu "Tymi drogami wędrowało słońce”:


Napełnij puchar
kryształową wodą
serce słońcem
a myśli tęczą
przyjmij berło jałmużnę
polny kwiat jakiś klejnot
z rzeczy świata tego bierz
ile zdołasz unieść
im droga dalsza
tym bagaż nieś lżejszy


"Tymi drogami wędrowało słońce” i "Kalejdoskop” dostępne w bibliotece. Zapraszamy do lektury.

Wiesława Filipkowska
 Lekcje języka angielskiego 

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MOŃKACH

ZAPRASZA OSOBY DOROSŁE

NA ODPŁATNY

KURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

(KOSZT 6 ZŁ/GODZ.)

OSOBY ZAINTERESOWANE PROSIMY O KONTAKT
Z PANIĄ AGNIESZKĄ MICHALUK

TEL. 85-716-27-43

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE: 25 WRZEŚNIA (WTOREK) O GODZ. 1700 W CZYTELNI BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W MOŃKACH.

 Tomasz Budzyński 


W Mońkach gościł lider zespołu Armia -

TOMASZ BUDZYŃSKI




19.09.2012 r. w czwartkowy wieczór Biblioteka Publiczna wraz z organizatorami festiwalu Rock na Bagnie oraz MOK zorganizowała spotkanie z Tomaszem Budzyńskim - muzykiem, malarzem, pisarzem, poetą i reżyserem. Było to pierwsze spotkanie z człowiekiem o wielu talentach, więc z czystym sumieniem można określić go mianem artysty.

Na spotkanie nie przyszło wprawdzie za dużo osób, ale nikt nie żałował swojej decyzji. Wśród publiczności nie zabrakło też młodzieży, co bardzo ucieszyło naszego gościa, autora książki „Soul Side Story”.
Wieczór otworzyła Pani Dyrektor BP w Mońkach Wiesława Filipkowska, przedstawiając Tomasza Budzyńskiego bardzo ciepło i przyjaźnie.

Na początku pokazano debiut reżyserski Budzyńskiego, film pod tytułem "Podróż na wschód". Jest to opowieść o grupie Armia. Film powstał z okazji ćwierćwiecza zespołu. W "Podróży na Wschód” można odnaleźć wiele elementów nawiązujących do historii zespołu Armia. Tytuł filmu jest jednocześnie tytułem jednego z utworów zespołu.
- "Moje życie jest jak podróż. Wydaje mi się, że całe życie gdzieś dojeżdżam” – podsumował reżyser.

Scenariusz realizacji oparto na noweli, zapomnianego juĹź dziś świetnego autora opowiadań, Stefana Grabińskiego z nawiązaniami do historii zespołu Armia.
Atrakcyjności filmowi dodają role 
 Jacka Borusińskiego i Dariusza Basińskiego, aktorĂłw kabaretu Mumio. Po projekcji dalsze spotkanie poprowadził Pan Jacek Żędzian. W rozmowie z Budzyńskim Pan Jacek czuł się jak ryba w wodzie. Zadawał ogĂłlne, jak i te bardziej osobiste pytania. Nie zabrakło takĹźe pytań od publiczności, a nasz gość chętnie dzielił się swoimi przemyśleniami.













Pod koniec spotkania fani dostali od artysty autografy oraz zrobili pamiątkowe zdjęcia.
Dla niektórych wczorajszy wieczór był niezwykłym przeżyciem, który jak mówią - "zapamiętają na długo”.

Małgorzata Pruszyńska
 Adam Boniecki 

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MOŃKACH

zorganizowała spotkanie z

ks. Adamem Bonieckim

redaktorem Tygodnika Powszechnego.



Spotkanie odbyło się 25 maja (piątek) o godz. 16:00 w sali widowiskowej Monieckiego Ośrodka Kultury, przy ul. Białostockiej 25.

ks. Adam Boniecki jest autorem wielu książek, byłym redaktorem naczelny polskiego wydania "L'Osservatore Romano" i "Tygodnika Powszechnego".



Autor spotyka się ze swoimi czytelnikami, by promować swoje najnowsze książki "Lepiej palić fajkę niż czarownice...", "Zrozumieć papieża. Rozmowy o Janie Pawle II" i "Vademecum". Szczególne zainteresowanie budzi ten pierwszy tytuł wydany już po zakazie wystąpień medialnych, który ks. Adam Boniecki otrzymał od prowincjała swego zakonu w reakcji na kontrowersyjne wypowiedzi księdza redaktora w telewizji i radiu. Książka stanowi zbiór felietonów z "Tygodnika Powszechnego" z kilku ostatnich lat. Ułożone zgodnie z kalendarium liturgicznym, są to przemyślenia autora, które dotyczą tematów ludzkiej egzystencji, Boga, Polski i Kościoła.



Spotkanie wywołało spore zainteresowanie, reprezentowane były chyba wszystkie grupy wiekowe, od młodzieży po osoby starsze. Spotkanie poprowadziła dyrektor Biblioteki Publicznej - Wiesława Filipkowska, która w krótkich słowach przedstawiła Gościa i zadała kilka pytań. Po rozmowie z prowadzącą przyszedł czas na pytania z widowni. Te trwały ponad godzinę. Pytania dotyczyły Papieża Jana Pawła II, z którym ks. Adam Boniecki był emocjonalnie związany, dyskutowano również o Ruchu Palikota czy sytuacji w Kościele. Na zakończenie publiczność zgotowała księdzu gromkie brawa. W odpowiedzi Boniecki wyraził ponowną chęć przyjazdu do Moniek. Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po podpis do ostatniej książki autora "Lepiej palić fajkę niż czarownice..." - 30 egzemplarzy rozeszło się w kilka minut po jej wystawieniu przy okazji spotkania.



Fajkę ksiądz w Mońkach "zapalił", ale zrobił to w miejscu do tego przeznaczonym..
- Mam też inne nałogi, ale ten jest największy - śmieje się ks.Adam Boniecki.
- Spotkanie z Ks. Adamem Bonieckim było zastrzykiem optymizmu, ludzie mogą się różnić i nie musi prowadzić to do podziału i wzajemnej nienawiści. Szczególnie budujący był tak liczny udział młodych ludzi- opowiada uczestniczka.

Biblioteka Publiczna już dziś zaprasza na wrześniowe spotkanie z Tomaszem Budzyńskim. To będą inne emocje, ale z takim artystą też warto się spotkać.

Opracowała
Małgorzata Pruszyńska


 TAK na pTAK 

"Tak na pTAK!" Pod takim hasłem odbyła się prezentacja Marcina Siuchno oraz Macieja Podyma, którzy opowiadali o plusach i minusach Bagien w Dolinie Biebrzy. Chętnych nie zabrakło!


24.04.2012r. o godz.11:00, w Bibliotece Publicznej w Mońkach odbyły się wykłady dotyczące czynnej ochrony ekosystemów bagiennych na tym terenie. Największą grupą słuchaczy stanowili uczniowie monieckiego Liceum. Dowiedzieli się nieco o walorach bagien, ich roli w ochronie przeciwpożarowej, a także retencji wody. Licealiści poznali różne sposoby, jak urządzać ogrody w zgodzie z biosystemem. W trakcie prezentacji odbył się konkurs. Nagrodą była książka przygotowująca do egzaminu maturalnego, ufundowana przez Bibliotekę Publiczną. Prezentacja była połączona z pokazem praktycznego zastosowania budek lęgowych, co bardzo zaciekawiło młodych ludzi. Miejmy nadzieję, że to oni zapoczątkują nową erę- "przyjazną środowisku".



Małgorzata Pruszyńska
 Leszek Szczasny 


11 maja odbyło się zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Mońkach spotkanie z Leszkiem Szczasnym - filozofem, globtroterem, fotografem. Pan Leszek podróżuje autostopem z niewielkim plecakiem, śpi często "pod chmurką" i szuka miejsc "niefolderowych". Największą satysfakcję dają mu spotkania z mieszkańcami danego kraju i obserwacja ich codziennego życia. Ze względu na sposób noclegu wybiera kraje o ciepłym klimacie. Nam przedstawił slajdowisko "Turcja 2007. Pierwszy krok do Orientu". Była to Jego pierwsza podróż do krajów islamskich - podróż, która obaliła wiele stereotypów związanych z Turcją. Swoje wrażenia z podróży po Europie i Bliskim Wschodzie autor opisuje w książce "Świat na wyciągnięcie ręki". Po wysłuchaniu Leszka Szczasnego człowiek naprawdę ma wrażenie, że świat jest na wyciągnięcie ręki, jeśli ktoś tego chce. Obecną fascynacją autora jest Afryka, wkrótce ukaże się książka będąca zapisem eskapad po tym gorącym kontynencie. Więcej informacji o autorze na stronie www.leszekszczasny.blogspot.com.
Na spotkanie przyszli Panowie Marek Zajkowski i Janusz Kunicki z klasą IIc z Gimnazjum i Panie Anna Bielińska i Alina Brozio z klasą IIb z ZSOiZ. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, ale miało charakter bezpłatny, tak jak wszystkie imprezy organizowane przez Biblioteką Publiczną w Mońkach.

Opracowała
Wiesława Filipkowska

 Madonny w ikonach 
W dniach 4.04.2012-24.04.2012 można było obejrzeć w Bibliotece Publicznej wystawę prac plastycznych uczniów monieckiego gimnazjum pod hasłem „Madonny w ikonach”. Małe dzieła sztuki powstały pod okiem nauczycielki plastyki Pani Aldony Karwowskiej i dzięki jej uprzejmości trafiły do biblioteki. Dziękujemy.





W bibliotece zaprezentowano prace uczniĂłw:
Magda Przygodzka
Izabela Szypcio
Beata Rafałko
Małgorzata Szypcio
Zuzanna Puchalska
Katarzyna Kruk
Milena Prokop
Dominika Dziekońska
Marta Zajkowska
Agnieszka Buńkowska
Iga Szorc
Piotr Konopka
Ewelina Gołębiewska
Magdalena Jankowska
Martyna Iwanicka
Paweł Wojtach
Agnieszka Buńkowska
Marta Kosabuła
Dominika Wasilewska
Ewelina Łosiewicz
Ola Wiszowata
Magdalena Jankowska
Paweł Litman


Wiesława Filipkowska
 Konkurs na logo 

1. Celem konkursu jest wyłonienie spośród zgłoszonych do udziału w konkursie projektów, zwycięskiego projektu elementu graficznego (zwanego w pozostałych postanowieniach niniejszego regulamin: Logo), stanowiącego utwór plastyczny w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zwycięskie Logo stanie się oficjalnym symbolem wizualnym identyfikującym Bibliotekę Publiczną w Mońkach.
2. Konkurs ma charakter otwarty.
3. Do konkursu zgłaszane mogą być jedynie te prace, które nie były zgłaszane do innych konkursów, niż konkurs przewidziany niniejszym Regulaminem.
4. Udział w konkursie jest bezpłatny i całkowicie dobrowolny.
5. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie dwa projekty Logo.
6. Zgłoszenie projektu do konkursu następuje: poprzez przesłanie projektu pocztą tradycyjną lub dostarczenie osobiste w zamkniętej kopercie na adres: Biblioteka Publiczna w Mońkach, ul. Białostocka 25, 19-100 Mońki.
7. Do udziału w konkursie przyjęte zostaną wyłącznie projekty Logo, których zgłoszenie spełniać będzie, obok innych wymienionych w treści regulaminu warunków także wszystkie poniższe wymogi:
a) Projekt Logo doręczony zostanie na do dnia 20 kwietnia 2012 roku,
b) Projekt Logo przedłożony zostanie w formie papierowej na karcie formatu A4,
c) Projekt Logo w formie papierowej na karcie A4 i jednocześnie przedstawiony w formie pliku graficznego w formacie JPG o rozdzielczości nie mniejszej niż 800x600 pikseli oraz nie większej niż 1800x1200 zapisanego na nośniku elektronicznym w postaci płyty CD,
d) W kopercie z projektem Logo będzie karta zgłoszeniowa i oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych


1. Projekt Logo może występować w następujących wariantach:
a) logotypu będącego stylizacją literową nazwy "Biblioteka Publiczna w Mońkach",
b) elementu graficznego będącego znakiem rozpoznawczym biblioteki,
c) połączenia obu elementów opisanych w poprzednich podpunktach,
2. Projekt Logo może być wykonany dowolną techniką.
3. Projekt Logo powinien nadawać się do różnorodnego wykorzystania oraz powinien zapewnić przejrzystą i łatwą do utrzymania strukturę bez względu na technikę wykonania.


1. Konkurs zostanie rozstrzygnięty przez Kapitułę Konkursową, składającą się z członków powołanych przez dyrektora Biblioteki Publicznej w Mońkach.
2. Przyjęte do konkursu projekty zostaną poddane ocenie przez Kapitułę Konkursową pod względem estetyki, funkcjonalności i zgodności z zasadami regulaminu.
3. Konkurs zostanie rozstrzygnięty na zasadzie anonimowości, co oznacza, ze Członkom Kapituły Konkursowej prace zostaną zaprezentowane w ten sposób, że każdemu zgłoszonemu projektowi zostanie nadany numer porządkowy, a po ostatecznej decyzji Kapituły Konkursowej, numer ten będzie rozkodowany i dopiero wówczas zostanie ujawnione Członkom Kapituły autorstwo zwycięskiego projektu.
4. Po rozstrzygnięciu konkursu zostanie sporządzony protokół, który zostanie podpisany przez wszystkich członków Kapituły Konkursowej.
5. Posiedzenie Kapituły Konkursowej w celu oceny zgłoszonych projektów Logo i wyboru zwycięskiego projektu odbędzie się w terminie do 7 maja 2012 r.
6. Decyzje Kapituły zapadają większością głosów, są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.
7. Zastrzega się, że ocena Kapituły może skutkować brakiem wyłonienia i wytypowania zwycięskiego projektu Logo, co jest równoznaczne z brakiem rozstrzygnięcia konkursu i rezygnacją z przyznania nagrody.
8. Zastrzega się, ze Kapituła może dokonać warunkowego wyboru zwycięskiego projektu, tzn. uzależnić uznanie danego projektu Logo za zwycięski od wprowadzenia przez uczestnika konkursu określonych przez Kapitułę zmian projektu. Dokonanie przez uczestnika zmian wymaganych przez Kapitułę i przedstawienie w ten sposób zmodyfikowanego projektu skutkować będzie uznaniem zmodyfikowanego projektu za zwycięski.
9. Autor zwycięskiego projektu zostanie powiadomiony przez Organizatora o wyborze jego projektu oraz przyznaniu nagrody w formie pisemnej oraz telefonicznej nie później niż w terminie 14 dni od dnia wyboru przez Kapitułę Konkursową zwycięskiego projektu. Zawiadomienie określać będzie również miejsce i termin przekazania nagrody.


1. Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę pienieżną w wysokości 200,00 zł brutto (słownie: dwustu złotych) za projekt wyłącznie w formie graficznej lub 300,00 zł brutto (słownie: trzystu złotych) za projekt w formie cyfrowego pliku graficznego. Autorzy prac wyróżnionych otrzymają nagrody książkowe.
2. W przypadku, gdy zwycięski projekt będzie projektem autorstwa więcej niż jednej osoby, nagroda, o której mowa w punkcie 1 niniejszego paragrafu przyznana zostanie łącznie wszystkim wspólautorom zwycięskiego projektu.
3. Organizator zastrzega sobie prawo do eksploatacji projektu Logo bez dodatkowego wynagrodzenia dla autora projektu, na następujacych polach eksploatacji:
a) zwielokrotniania każdą możliwą techniką, w szczególności poprzez drukowanie, wykonywanie odbitek, przy użyciu nośników magnetycznych, magnetyczno - optycznych, cyfrowych, technik video, technik komputerowych i innych,
b) publicznego udostępniania, w szczególności na wystawach, ekspozycjach dla celów promocyjnych Organizatora konkursu, w katalogach i innych opracowaniach, w środkach masowego przekazu, a także wprowadzania do pamięci komputera, przesyłania za pomocą sieci multimedialnej, komputerowej, w tym Internetu.
c) opracowywaniu utworu, w szczególności jego przeróbek lub adaptacji.


1. Organizator ma prawo zmiany regulaminu konkursu.
2. Wszelkie wątpliwości odnośnie treści lub wykładni postanowien niniejszego regulaminu w sposób wiążący rozstrzyga Kapituła Konkursowa.
3. W terminie do dnia 31.05.2012 r. osoby, które dokonały zgłoszenia projektów Logo do konkursu, lecz zgłoszone przez nich projekty nie zostały wybrane jako projekt zwycięski, mogą odbierać swoje prace w Bibliotece Publicznej w Mońkach. Prace nieodebrane do dnia 31.05.2012 roku ulegną protokolarnemu zniszczeniu przez Kapitułę Konkursową.
4. Niniejszy regulamin podlega ogłoszeniu z możliwością pobrania i wydruku na stronie internetowej www.bpmonki.pl

Wiesława Filipkowska - dyrektor Biblioteki Publicznej w Mońkach

Załączniki - zgłoszenie konkursowe - do pobrania w Word
 Lekcje języka angielskiego 
 Mistrzowie Ilustracji 
Biblioteka Publiczna i Moniecki Ośrodek Kultury zapraszają na wystawę MISTRZOWIE ILUSTRACJI.
Jest to zbiór 33 wielkoformatowych wydruków, na których pokazane są wybrane ilustracje do książek: Bohdana Butenki, Anny Kołakowskiej, Danuty Konwickiej, Zbigniewa Lengrena, Marii Orłowskiej-Gabryś, Mirosława Pokory, Jana Marcina Szancera i Teresy Wilbik. Są to artyści, których niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń czytelników - artyści, którzy tworzyli świetność polskiej szkoły ilustracji w drugiej połowie XX wieku. Charakteryzowała się ona przede wszystkim różnorodnością, była bardzo malarska i podparta bardzo solidnym warsztatem. Wszyscy ilustratorzy byli z wykształcenia plastykami, często malarzami. Upadek polskiej sztuki drukarskiej nastąpił wraz z końcem lat 80. Ilustracje w książce dla dzieci są bardzo ważne, pozwalają łatwiej zrozumieć treść, są też pierwszą lekcją kultury plastycznej. Rozwijają wyobraźnię i wywołują różnorakie emocje kształtując wrażliwość dziecka. Dziecko, które jeszcze nie umie czytać chłonie książkę przez obraz. Każdy z nas chyba pamięta smukłe linie rysunków Szancera, okrągłe sylwetki Gucia i Cezara rysowane ręką Buteńki

czy zwierzęta, które wyszły spod ręki Zbigniewa Lengrena. Na wystawie może okazać się, że pamiętamy jeszcze więcej, a że dobra sztuka się nie starzeje, to może nasi młodzi czytelnicy zaczną zwracać większą uwagę na szatę graficzną książek i doceniać kunszt i niepowtarzalność niektórych współczesnych ilustratorów, tak różnych od disnejowskich propozycji, które zalewają nasz rynek i nasze półki. Zapraszamy do czytelni Biblioteki Publicznej i sali kameralnej MOK-u do 29 lutego 2012 r.
Wystawę przygotowało warszawskie wydawnictwo "Dwie siostry".


Wiesława Filipkowska


Czytaj wydarzenia: 2011 roku i wcześniejsze :: 2013 r.