Czytaj wydarzenia: 2013 r. :: 2012 r.

 Kurs dla dorosłych: podstawy obsługi komputera - 14 grudnia 
 Mońki na ogĂłlnopolskim Kongresie Bibliotek Publicznych. 
"Biblioteka - więcej niż myślisz" - pod takim hasłem, w dniach 13.10.2011 - 14.10.2011, odbył się w warszawskim Forcie Sanguszki II Kongres Bibliotek Publicznych (zorganizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która od trzech lat prowadzi ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek). Uczestniczyło w nim ponad 500 osób, głównie bibliotekarzy z całego kraju. Kongres był spotkaniem interaktywnym, służącym wymianie doświadczeń. Odbyło się tam 40 warsztatów, spotkań i prezentacji w ramach 5 bloków tematycznych:
1. POKAŻ SIĘ! - blok poświęcony działalności promocyjnej bibliotek.
2. WŁĄCZ SIĘ! - o zastosowaniu nowoczesnych technologii w bibliotekach.
3. POCHWAL SIĘ! - przykłady dobrych praktyk wśród bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek.
4. DOWIEDZ SIĘ! - tematy na życzenie, zaproponowane między innymi przez uczestników zeszłorocznego kongresu.
5. WSŁUCHAJ SIĘ! - prezentacje organizacji pozarządowych, współpracujących z bibliotekami oraz spotkania z ludźmi znanymi również z tego, że działają z pasją.
Kongres Bibliotek Publicznych Warsztaty pod nazwą-Wsłuchaj się
Uczennice ZSOiZ w Mońkach ( Marcelina Dębkowska, Patrycja Gudel, Izabela Szarangowicz) i bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Mońkach ( Katarzyna Grzegorczyk i Agnieszka Michaluk) - biorące udział w projekcie "Ślady przeszłości", jako jedna z trzech wyróżnionych grup w kraju, zostały zaproszone do udziału w tym Kongresie.
W związku z tym, że tematem monieckiego projektu było Święto Ziemniaka w Mońkach, jako gość specjalny na Kongres pojechał również Pan Włodzimierz Zmarzlik (pomysłodawca obchodów Święta Ziemniaka w Mońkach). Zadaniem grupy było pokazanie i zareklamowanie w jak najciekawszy sposób naszego przedsięwzięcia, którego efektem były: Poza tym jednym z elementów naszego wystąpienia było zaprezentowanie w Warszawie namiastki Święta Ziemniaka w postaci konkurencji z nagrodami (konkurs obierania ziemniaków na czas, konkurs na najdłuższą obierkę oraz konkurs wiedzy o ziemniaku).
Katarzyna Grzegorczyk wzięła udział w warsztatach, na których podzieliła się swoim doświadczeniem zdobytym podczas realizacji projektu. Miłym gestem ze strony Centrum Edukacji Obywatelskiej było przygotowanie dla nas niespodzianki w postaci spaceru po warszawskiej Starówce i wizyty w planetarium w Centrum Kopernika w Warszawie.

Grupa z Moniek razem z bibliotekarkami z Opoczna, zwyciężczyniami konkursu wiedzy o ziemniaku Iza Szarangowicz,  Patrycja Gudel, Marcelina Dębkowska

Katarzyna Grzegorczyk
  Śladami Dziekońskich 
Przedmiotem spotkania z dr Olgą Popko z Brzeskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego w dniu 16 września o godz. 17 była promocja książki "Ród Dziekońskich i ich dobra na terenach Brześczyzny w XIX - XX w."



Autorka - dr Olga Popko natknęła się na nazwisko Dziekońscy przeglądając materiały archiwalne dotyczące swojej rodziny, historia okazała się na tyle interesująca, że rozpoczęła badania naukowe dotyczące losów Dziekońskich, których efektem jest ww książka. Publikacja ta została napisana na podstawie dokumentów znajdujących się w Narodowym Historycznym Archiwum Białorusi w Grodnie, Mińsku i Brześciu oraz na podstawie innych dokumentów min. zdjęć przesłanych przez spadkobierców. Lista źródeł to 208 pozycji. Szlachecki ród Dziekońskich posiadał herb "Korab" i wywodził się ze wsi Dziękonie w powiecie monieckim. Podania wskazują, że istniało kilka gałęzi rodu. Autorce udało się wyodrębnić dwie gałęzie. W obu występowały postacie wybitne takie jak senator Antoni Dziekoński, generał Kazimierz, poeta Albin, profesor ichtiologii Janina Dziekońska i wielu innych. W książce jest wiele zdjęć i rysunków, a okazało się że panie i panny Dziekońskie słynęły z urody, portretowali je min. K.C. Norwid, K .Krzyżanowski. Na spotkaniu można było obejrzeć film dokumentalny oraz prezentację dotyczącą Dziekońskich. Największą wartością spotkania były wymienione kontakty, okazało się, że w Polsce też ktoś pisał o tym rodzie, że ktoś może posiadać jeszcze inne dokumenty. Marzeniem autorki i naszym jest III wydanie książki, tym razem po polsku, z nowymi, nieznanymi dokumentami.




Wiesława Filipkowska
 Ziemniak na tronie 
W dniu 19 maja 2011 roku w Bibliotece Publicznej w Mońkach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Ziemniak na tronie - historia Święta Ziemniaka w Mońkach". Powstała ona w ramach projektu edukacyjnego "Ślady przeszłości" organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, w ktĂłrym uczestniczyła Biblioteka Publiczna w Mońkach (panie: Agnieszka Michaluk i Katarzyna Grzegorczyk) oraz uczennice klasy I "b" ZSOiZ w Mońkach (Marcelina Dębkowska, Patrycja Gudel i Izabela Szarangowicz).

W otwarciu wystawy uczestniczyli zaproszeni goście:


Zebranych gości powitała Pani Wiesława Filipkowska - dyrektor BP w Mońkach. O wystawie i innych działaniach związanych z projektem "Ślady przeszłości" opowiedziały uczennice biorące w nim udział. Następnie dziewczęta podziękowały wszystkim osobom, które pomogły nam w realizacji naszego projektu.

Podczas uroczystości swoimi wspomnieniami o pierwszych obchodach Święta Ziemniaka podzielili się Panowie: Włodzimierz Zmarzlik i Andrzej Szydłowski.

Następnie zebrani goście zostali zaproszeni do obejrzenia prezentacji multimedialnej "Ziemniak na tronie..." przygotowanej przez uczestniczki projektu.

Na zakończenie były podziękowania i gratulacje oraz wpisy do księgi pamiątkowej wystawy "Ziemniak na tronie...".

Wystawę można oglądać do 5 czerwca 2011 roku. Zapraszamy. Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej Święto Ziemniaka
(
www.ziemniak_monki.republika.pl ) prezentującej relację z realizacji projektu.

Katarzyna Grzegorczyk
(Biblioteka Publiczna w Mońkach)

Ziemniak na tronie


KrĂłtki film z wystawy
Kliknij, aby zobaczyć film z wystawy 'Ziemniak na tronie'
 Kurs komputerowy dla seniorĂłw 11.03.2011 - 18.04.2011 


Biblioteka Publiczna w Mońkach prowadziła w dniach od 11.03.2011 do 18.04.2011 r. bezpłatne szkolenia z podstawowych umiejętności komputerowych. Szkolenia prowadzone były przez wolontariuszy, młodzieĹź z Zespołu Szkół OgĂłlnokształcących i Zawodowych w Mońkach przez okres trzech tygodni, dwa razy w tygodniu przez dwie godziny (12 godzin) i kończyły się uroczystym rozdaniem certyfikatĂłw.



KaĹźda osoba ucząca się miała swego opiekuna, nauka była dostosowana do indywidualnych potrzeb i moĹźliwości naszych seniorĂłw. Wszystkie osoby uczestniczące w naszych szkoleniach miały powyĹźej 50 lat. W dwĂłch edycjach udział wzięło 18 osĂłb starszych i 9 wolontariuszy.



W organizację szkolenia zaangaĹźowała się Pani ElĹźbieta Dembowska - szkolny pedagog i opiekunka szkolnego koła wolontariatu działającego przy ZSOiZ w Mońkach. Uczestnicy nie ponosili Ĺźadnych kosztĂłw, całe przedsięwzięcie nie generowało kosztĂłw, przeprowadzono je w lokalu biblioteki korzystając ze sprzętu należącego do naszej instytucji - młodzieĹź pomagała bezpłatnie.



Planujemy uruchomić drugą turę takich szkoleń jesienią. Chętni są z obu stron. Wszyscy uczestnicy skorzystali zdobywając nowe umiejętności w zaleĹźności od prezentowanych wcześniej. Najczęściej dotyczyło to takich zagadnień jak zapisywanie i obrĂłbka zdjęć, praca z tekstem, obsługa SKYPE-a, korzystanie z portali społecznościowych i innych stron internetowych itp.



Raz jeszcze dziękujemy wolontariuszom (kolejność nieprzypadkowa, wg czasu nam poświęconego):
  • Paulinie Pukszcie
  • Michałowi Fiedorczukowi
  • Dianie Mitroszewskiej
  • Katarzynie Blaszko
  • Edycie Moniuszko
  • Izabeli Sokołowskiej
  • Brygidzie Zalewskiej
  • Magdalenie Woronowicz
  • Paulinie Zalewskiej



W czasie trwania Tygodnia Bibliotek wolontariusze pełnili popołudniowe dyĹźury pod hasłem "Pogotowie komputerowe" służąc pomocą chętnym. Były to: Katarzyna Chojnowska, Marta Fiedoruk, Sylwia Magnuszewska, Ewelina Młodzianowska, Marzena Szypulska i Iwona Zalewska.



Wiesława Filipkowska
Czytaj wydarzenia: 2013 r. :: 2012 r.